Kennisbank › Financial lease
Wat verandert er aan de pseudo-eindheffing in 2027?
De pseudo-eindheffing op fossiele leaseauto’s verandert per 1 januari 2027 ingrijpend: werkgevers die een fossiele personenauto ter beschikking stellen aan werknemers die deze ook voor woon-werkverkeer gebruiken, krijgen te maken met een nieuwe heffing van 12% over de fiscale waarde van dat voertuig. Deze maatregel is onderdeel van een bredere fiscale verschuiving waarmee de overheid het gebruik van fossiele auto’s in het zakelijke segment ontmoedigt. In dit artikel beantwoorden we de meest gestelde vragen over de wijzigingen in de pseudo-eindheffing, zodat jij als werkgever precies weet waar je aan toe bent.
Wanneer gaat de gewijzigde pseudo-eindheffing in?
De gewijzigde pseudo-eindheffing gaat in op 1 januari 2027. Vanaf dat moment zijn werkgevers verplicht deze heffing af te dragen over fossiele personenauto’s die zij ter beschikking stellen aan werknemers, mits die auto ook wordt gebruikt voor woon-werkverkeer. De wijziging is daarmee een van de belangrijkste fiscale aanpassingen in de loonbelasting in 2027.
Hoewel de ingangsdatum nog ruim een jaar weg lijkt, is het voor werkgevers verstandig om nu al actie te ondernemen. Leasecontracten lopen vaak meerdere jaren, en wie in 2026 nog een contract afsluit of verlengt, moet rekening houden met de hogere kosten die vanaf 2027 van kracht worden. De maatregel geldt voor alle fossiele personenauto’s, dus zowel benzine- als dieselauto’s en hybride varianten vallen eronder.
Het is ook goed om te weten dat de overheid met deze heffing bewust een prikkel inbouwt richting emissievrij rijden. Volledig elektrische auto’s vallen buiten de scope van de pseudo-eindheffing 2027, wat de keuze voor een elektrische leaseauto fiscaal aantrekkelijker maakt dan ooit tevoren.
Welk tarief geldt er voor de pseudo-eindheffing vanaf 2027?
Het tarief voor de pseudo-eindheffing bedraagt 12% per jaar over de fiscale waarde van de ter beschikking gestelde fossiele personenauto. De fiscale waarde is voor auto’s jonger dan 25 jaar gelijk aan de catalogusprijs inclusief BPM, zoals vastgesteld in de Wet op de belasting van personenauto’s en motorrijwielen 1992. Voor auto’s ouder dan 25 jaar geldt de marktwaarde.
Rekenvoorbeeld voor een benzine- of dieselauto
Stel dat een werknemer een benzineauto rijdt met een catalogusprijs van 30.000 euro. De berekening van de pseudo-eindheffing ziet er dan als volgt uit: 12% van 30.000 euro is 3.600 euro per jaar, ofwel 300 euro per maand. Dit bedrag komt volledig voor rekening van de werkgever en kan niet worden doorberekend aan de werknemer.
Rekenvoorbeeld voor een hybride auto
Voor een hybride auto met een fiscale waarde van 35.000 euro loopt de heffing op naar 4.200 euro per jaar. Dat is een aanzienlijk bedrag dat direct invloed heeft op de totale leasekostenstructuur binnen een organisatie. Hoe hoger de catalogusprijs van de auto, hoe groter de impact van de heffing op de bedrijfsvoering.
Werkgevers die een wagenpark beheren met meerdere fossiele leaseauto’s, merken het effect al snel in de exploitatiekosten. Een vloot van tien benzineauto’s met een gemiddelde catalogusprijs van 30.000 euro leidt tot een extra fiscale last van 36.000 euro per jaar. Dat zijn kosten die je niet kunt negeren bij het samenstellen van een leasebeleid.
Wie is er verplicht de pseudo-eindheffing te betalen?
De pseudo-eindheffing 2027 is verschuldigd door werkgevers die inhoudingsplichtig zijn voor de loonbelasting en die een fossiele personenauto ter beschikking stellen aan een werknemer die deze auto ook voor woon-werkverkeer gebruikt. De heffing rust op de werkgever, niet op de werknemer.
Een aantal situaties verdient extra aandacht:
- Werknemer met “Verklaring geen privégebruik auto”: Als een werknemer beschikt over een geldige verklaring en ook daadwerkelijk geen woon-werkverkeer rijdt (minder dan 500 km privé per jaar inclusief woon-werkverkeer), dan is er geen grondslag voor de pseudo-eindheffing. Zodra er echter woon-werkverkeer plaatsvindt, geldt de heffing alsnog, ook al is die verklaring aanwezig.
- Uitsluitend zakelijke ritten: Alleen ritten die volledig zakelijk van aard zijn, vallen buiten de heffing. Zodra woon-werkverkeer in het spel is, is de heffing van toepassing.
- Zzp’ers: Zelfstandigen die winstbelasting betalen via de inkomstenbelasting vallen buiten het bereik van deze maatregel. Zij zijn geen inhoudingsplichtige in de zin van de loonbelasting, waardoor de pseudo-eindheffing niet op hen van toepassing is. Ben je als zzp’er benieuwd hoe leasing voor jou werkt? Bekijk dan onze informatie over auto leasen als zzp’er.
Kortom: de heffingsplicht hangt sterk samen met de vraag of er woon-werkverkeer plaatsvindt. Werkgevers doen er goed aan om per werknemer te beoordelen of en in welke mate de auto voor dit doel wordt gebruikt.
Hoe beïnvloeden de nieuwe regels de kosten van een leaseauto?
De wijzigingen in de pseudo-eindheffing verhogen de totale kosten van een fossiele leaseauto voor werkgevers direct en structureel. Bovenop de reguliere leasetermijn en bijkomende kosten komt er vanaf 2027 een jaarlijkse heffing van 12% over de catalogusprijs, wat de businesscase voor fossiele lease aanzienlijk verandert.
Voor werkgevers die nu al nadenken over hun wagenpark, zijn er een paar concrete gevolgen:
- Hogere totale eigendomskosten: De heffing verhoogt de effectieve maandelijkse last per auto, los van de leasetermijn zelf.
- Verschuiving naar elektrisch: Elektrische auto’s vallen niet onder de pseudo-eindheffing, waardoor de financiële kloof tussen fossiel en elektrisch lease groter wordt.
- Impact op leasebudgetten: Organisaties met vaste leasebudgetten per werknemer moeten die budgetten mogelijk herzien, of overstappen op goedkopere of emissievrije modellen.
- Contractlooptijden worden relevanter: Wie nu een fossiele leaseauto contracteert met een looptijd die doorloopt in 2027, neemt de extra heffingskosten mee in de totale contractperiode.
Wil je inzicht in wat een leaseauto jou of jouw organisatie concreet kost? Met onze lease calculator reken je snel en eenvoudig de maandelijkse kosten door.
Wat kunnen werkgevers nu al doen om zich voor te bereiden?
Werkgevers kunnen zich het beste voorbereiden op de pseudo-eindheffing 2027 door hun huidige wagenpark en leasebeleid nu al kritisch tegen het licht te houden. Wie wacht tot januari 2027, heeft geen ruimte meer om contracten tijdig aan te passen of over te stappen op emissievrije alternatieven.
Concrete stappen die je als werkgever kunt zetten:
- Inventariseer je wagenpark: Breng in kaart welke fossiele auto’s ter beschikking worden gesteld en welke werknemers ook woon-werkverkeer rijden. Dit bepaalt de omvang van je heffingsgrondslag.
- Bereken de financiële impact: Gebruik de catalogusprijzen van de huidige leaseauto’s om de verwachte pseudo-eindheffing per voertuig te berekenen. Tel dit op bij de bestaande leasekosten om een realistisch beeld te krijgen van de totale last.
- Beoordeel contractlooptijden: Kijk wanneer bestaande leasecontracten aflopen en of het verstandig is om bij verlenging over te stappen op een elektrische of emissievrije variant.
- Pas je leasebeleid aan: Overweeg om het leasebeleid te herzien, bijvoorbeeld door elektrische auto’s als standaard optie aan te bieden of de maximale catalogusprijs voor fossiele auto’s te verlagen.
- Controleer verklaringen geen privégebruik: Zorg dat je per werknemer duidelijk hebt of er woon-werkverkeer plaatsvindt, want dat is bepalend voor de vraag of de heffing van toepassing is.
Bij Leaselabel helpen we werkgevers graag bij het doordenken van deze keuzes. Of het nu gaat om zakelijke lease voor het MKB of het samenstellen van een toekomstbestendig wagenpark: wij denken met je mee zonder omwegen. Neem gerust contact op om te bespreken welke opties het beste passen bij jouw situatie.
Lees ook over financial lease
Alle artikelen over financial lease